Praní plenek

 

Pro praní látkových plenek používejte ekologické prací prostředky. Chráníte tak své dítě i přírodu. Zbytky konvenční pracích prášků v plenkách, mohou podráždit dětskou pokožku a způsobit opruzeniny. Nepoužívejte aviváž, ta snižuje savost plen. Z hygienického hlediska stačí prát plenky na 60 °C. Během šestinedělí se doporučuje prát plenky na 90 °C bez žehlení, po šestinedělí stačí prát na 60 °C, opět bez žehlení (Event. žehlit, když máte pocit, že vyvaření nestačí. Určitě to udělejte tak, aby jste se v tom cítili komfortně). V létě je výhodné věšet plenky venku na sluníčku. Slunce pleny dezinfikuje a vybělí (krásně odstraní zbylé skvrny). Plínky se mohou bez problémů sušit na radiátoru (kromě plen s vrstvou polyuretanu). Plenky můžete sušit i v sušičce. Je však třeba počítat s jejich kratší životností. Doporučuje se plenky vysušit v sušičce jen do 3/4 a dosušit je na vzduchu.

 

Svrchní kalhotky s polyuretanovým zátěrem se mohou prát na 60 °C, můžete je prát s ostatními plenkami. Není to ale nutné pokaždé. Často je stačí jen přeprat v ruce nebo, když jsou jen trochu vlhké, opláchnout vnitřní stranu pod vodou. Plenkové kalhotky střídejte, pro každé přebalení použijte jiné a ty použité nechte vyvětrat, i když nejsou vlhké. Při praní zapněte suché zipy. Jinak se do nich mohou nachytat vlákna, a sníží se tak jejich funkčnost.

Svrchní kalhotky v pračce ždímejte na max. 800 otáček. Pokud je perete v ruce, nekruťte je, aby se nepolámala polyuretanová vrstva. Dobrý způsob, jak rychle svrchní kalhotky usušit je, že je namotáte na froté ručník, který z nich vysaje hodně vlhkosti a dosušte na vzdušném místě. Nesušte je na radiátoru.

 

Svrchní kalhotky vlňáčky pereme 1x za několik týdnů. K praní používáme speciální šampón na vlnu  https://eko-biorodina.mimishop.cz/detail.php?zbozi=5320584 a k obnovení voděodolnosti 1x za 4-6 týdnů lanolinovou impregnaci https://eko-biorodina.mimishop.cz/detail.php?zbozi=2203603. Jinak mezi praním po každém přebalení stačí dát kalhotky pouze vyvětrat. Díky lanolinu mají schopnost samoregenerace. Vlněné kalhotky perte nejlépe v ruce. Vlňáčky lehce promněte, neždímejte, jen lehce promačkejte v ruce a pak ještě ve froté ručníku, který pobere přebytečnou vodu. Sušte ve stínu. Perte tehdy, pokud je dítě pokaká nebo pokud začnou být cítit močí (známka menšího množství lanolinu).

 

Impregnace vlňáčků – rozpusťte 15 - 20 ml impregnačního prostředku v litru horké vody a zchlaďte na 30 °C. Namočte plenkové kalhotky na 4-6 hodin, potom krátce vypláchněte, zlehka vyždímejte a usušte na stinném a vzdušném místě (nikoliv na slunci, topení či v sušičce). Opakujte každých 4-6 týdnů nebo podle potřeby.

 

Jak předejít tvrdnutí plenek:

tvrdnutí prádla je způsobeno usazování vápníku ve vlákně. Existuje několik způsobů, jak tomu předejít. Máte-li tvrdou vodu, vyzkoušejte následující:

 

1. přidávejte do každého praní 2-3 lžíce octa,

2. nikdy nesušte pleny na rediátoru (toto je jedna z nejdůležitější rad), pokud máte možnost, sušte pleny venku,

3. sbírejte pleny před tím, než zcela doschnout a před složením je promněte nebo vytahejte,

4. jednou za čas dejte pleny přes noc do kýble s vodou a cca 3 sáčky kyseliny citrónové,

5. zkuste jiný prací prostředek, v některých prostředcích pleny hrubou více než v jiných,

6. přidávejte změkčovač vody, a to buď do vody v kýbli s plenami a nebo do praní.

 

Ekologické praní a čištění – šetrné k dětem, k dospělým i k přírodě

Prací a čistící program ULRICH je velmi úsporný v dávkování, vysoce účinný, není testován na zvířatech a je vyroben z obnovitelných přírodních zdrojů. Neobsahuje fosfáty, tenzidy, optické zesvětlovače, umělé vonné látky, agresivní kyseliny, konzervační látky, plnidla, chlor, čpavek a je biologicky odbouratelný.

 

Sůl na skvrny - bělicí přípravek na bázi kyslíku. Slouží k odstranění skvrn a vybělení bílého a stálobarevného prádla. Obsahuje perkarbonát sodný, který se při spojení s vodou rozpadá na bělicí a dezinfekční kyslík a sodu. Vhodná pro vegany. Při odstraňování skvrn prádlo nebo skvrnu namočte a posypejte solí a nechejte působit. Sůl na skvrny můžete přidat do pračky k pracímu prostředku a vyprat (2-3 polévkové lžíce). Při odstraňování zažraných skvrn pračku po několika minutách vypněte a nechejte v ní prádlo nějakou dobu namočené.

Cena 239,- Kč/1 kg, náhradní balení 189,- Kč/1 kg.

 

Žlučové mýdlo - odstraňuje skvrny od tuku, škrobu a bílku. Obsahuje koncentrát volské žluči (z biologického chovu), praní aktivující látky z kokosového oleje a oleje z palmových jader, mazlavé mýdlo.

https://eko-biorodina.mimishop.cz/detail.php?zbozi=5263653

 

 

 

Mýdlové ořechy - v Indii a Nepálu se mýdlový ořech (sapindus mukorossi) používá již od pradávna jako rostlinný prací prostředek. Po sklizni ze stromů se mýdlové ořechy louskají. Skořápky se opatrně vysuší a zabalí do látkových pytlíčků. Černé jadérko uvnitř nelze použít k jídlu ani k praní. Skořápky naopak obsahují cenné látky, které se vynikajícím způsobem hodí pro praní. Obsahují přírodní saponin, která má podobné účinky jako mýdlo. Mýdlový ořech lze použít bez problémů při praní v pračce. Látkový sáček zabraňuje, aby se ořech smísil s prádlem. Na rozdíl od běžných pracích prostředků, které obsahují značné množství chemikálií jako jsou rozpouštědla, vonné a konzervačních látky, rozjasňovače, je mýdlový ořech velmi šetrný k životnímu prostředí i k pokožce. Aviváž není nutná, prádlo je z hlediska vůně neutrální. Pro praní se používá 4-6 slupek mýdlových ořechů, které se vkládají do látkového pytlíčku a dávají se přímo do bubnu pračky.
Více informací o mýdlových ořechách.

 

Cena 1 kg cca 259,- Kč, testovací balení 59,- Kč/150 g

 

Tekuté mýdlové ořechy - základem pracího gelu je výtažek z mýdlových ořechů v bikvalitě získaný nejšetrnější metodou za studena. Je vhodný pro všechny druhy prádla a praní při všech teplotách i pro ruční praní. Šetrný k barvám.

Dávkování: cca 35 ml na prací cyklus. Při tvrdé vodě a větším znešičtění prádla doporučujeme dávku zvýšit až na dvojnásobek. Dávkujte přímo do bubnu pračky nebo do zásobníku na prací prostředek. Pro snadjší odstranění organických skvrn nebo pro bílé prádlo doporučujeme používat Sůl na bělení PUER nebo Ulrich, což je bělící přípravek na bázi kyslíku. Ruční praní - cca 1/2 uzávěru na 5 l vody.


Cena 1 l cca 135,- Kč, 5 l 599,- Kč

 

Mýdlové vločky - pravé přírodní mýdlo bez konzervačních, barvících a bělících přísad. Vhodné zvláště pro alergiky. Základní surovinou pro výrobu tohoto mýdla je čistý živočišný tuk. Tento tuk je získáván bez použití chemikálií. Zmýdelněním tuku vznikají mýdla, která mají prací a čistící schopnost. Mýdla jsou daleko lépe a rychleji biologicky rozložitelná než prací prášky a nezpůsobují takové zatížení vodě. Je to vlastně kousek přírody v podobě mýdla. Dermatologicky testováno.

Oblíbené tradiční mýdlové vločky - pračkové mýdlo nejvyšší jakosti. Jedná se o tvrdé mýdlo v nastrouhané podobě pro rychlejší a lepší rozpouštění. Obsah mýdla je velmi vysoký - 80%. Slouží k praní přírodních materiálů v rozsahu pracích teplot od 40°C do 90°C. Lze je používat při každém praní, nejlépe však účinkují při vyšších teplotách. Při vyšší tvrdosti vody je vhodné přidat k vločkám změkčovadlo, doporučujeme osvědčeně používanou sodu. Mýdlové vločky jsou vyrobeny dle tradiční receptury z výhradně přírodních surovin. Neobsahují žádné konzervační látky ani barviva.

Dávkování:
Ruční praní: Rozpusťte 1 lžíci mýdlových vloček v teplé vodě a perte obvyklým způsobem.
Praní v pračce: Ideálním použitím je vytvoření pracího roztoku z horké vody, 100-200ml mýdlových vloček a 1,5 až 3 lžic prací sody. Množství mýdla a sody přizpůsobte dle zašpinění, objemu prádla a tvrdosti vody. Při silném znečištění předem namočte a naneste mýdlo přímo na skvrny, promněte a nechte před praním chvíli působit. Ideální je nasypat mýdlové vločky a prací sodu do větší láhve, zalít horkou vodou, nechat nabobtnat a rozšejkovat. A nebo je dobré vytvořit mýdlový sliz do zásoby (viz popis níže).

 

   

 

MÝDLOVÝ SLIZ

1 kostka mýdla (jádrové mýdlo, marseillské mýdlo, citrusové mýdlo na skvrny) nebo mýdlové vločky (175 g)

150 g práškové sody

1 žlučové mýdlo (pro lepší praní skvrn)

 

Kostka pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):

Na trhu je několik druhů mýdel. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí okolo 20,- Kč (možná znáte pod názvem mýdlo s jelenem). Používaly ho už naše babičky - možná ho ještě někde doma najdete. O něco dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo, mýdlové vločky. Použijeme-li originální přírodní Marseillské mýdlo s olivovým olejem, máme luxusní a eko, bio, přírodní sliz :) Kostka 300g stojí cca 80,- Kč, ale pořád to vyjde levněji než eko prací prostředky.

Prací soda: Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba okolo 26,- Kč.

 

Postup výroby:

Mýdlo necháme předem vyschnout a pak nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/2 balení (platí pro oba druhy) a také necháme rozpustit. Na lepší odstraňování skvrn můžeme přidat 1 balení žlučového mýdla nebo přistrouhat mýdlo na skvrny. Toto vše necháme rozpustit v cca 1 l horké vody. A pak celý kyblík do stáleého míchání dolejeme na 10 litrů horké vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně. Druhý den je sliz hotov a můžeme prát. Výhodné je hned po dokončení slizu, sliz rozhlít do lahví (plnit pouze do 3/4) a pak v lahvích sliz rozšejkovat. Sliz má pak méně pucků a je hladší.

 

Dávkování:

250 - 500 ml podle stupně znečištění prádla. Dle tvrdosti vody můžete ještě k celému praní přidat trochu sody. Celá várka slizu vám tedy stačí na 20 - 40 praček!

Jak na skvrny:

Některé skvrny sliz naprosto úspěšně odstraní, některým je lépe pomoci. Perfektní je žlučové mýdlo nebo citrusové mýdlo na skvrny. Skvrnu stačí namočit, potřít žlučovým mýdlem nebo mýdlem na skvrny a přidat k ostatnímu prádlu.

 

K bílému prádlu se mi osvědčilo přidat trochu bělící soli na skvrny. To je čistý perkarbonát sodný, který se při použití rozpadá na bělicí a desinfekční kyslík a sodu. Krásně vybělí například látkové pleny. Krom praní ho lze použít i na různé čištění v domácnosti (například dobře rozpustí usazeniny v aromalampě, usazeniny z kávy a čaje v hrnečcích, vyčistí a vydesinfikuje štětku na nádobí...). Nebo lze přidat trochu té již zmíněné sody.

 

Aviváž:

Místo běžné aviváže můžeme použít ocet (cca 1 dcl) nebo ekoaviváž (Ecoleaf, Missiva, Frosch ...).. Ocet pomáhá odstranit zbytky pracího prášku, čistí pračku, desinfikuje. Někdo doporučuje ocet vinný nebo jablečný, použít lze i ten úplně obyčejný. Někomu by mohla vadit "vůně" octa v prádle, podle mojí zkušenosti ale při schnutí prádla vyvane. POZOR, aby ocet neobsahoval E 150 (karamel), ten prádlo může obarvit.

 

Navíc přidáním octa ke každému praní zabraňuji usazování mýdla v pračce. Nebo je možné 1x za 1-2 měsíce nechat projet pračku na prázdno s přibližně 0,5-1 l octa na 90 °C.

 

Na závěr jedno upozornění:

Může se stát, že po prvním vyprání vám prádlo zešedne. To je způsobeno tím, jak mýdlo reaguje se zbytky starého prášku. Při druhém a dalším praní se ale vše vrátí k normálu. Pokud tohle nechcete riskovat, stačí prádlo předeprat v 80 ml jedlé sody.

 

Bělicí prášek na praní bílého prádla

100 g mýdla (jádrové mýdlo, marseillské mýdlo, citrusové mýdlo na skvrny)

1 kg práškové sody

500 g bělící soli na skvrny

 

mýdlo nastrouhat a smíchat se sodou a pekarbonátem. Skladovat v dózu v suchu.

Dávkování 120-150 ml na pračku.

 

 

Další zajímavé čtení o ekopraní najdete na https://www.ekoalchymie.cz/